Ha szeretnéd megfigyelni, illetve nyomon követni érzelmi állapotod, akkor ezt a Hangulatkövetőt neked találtuk ki. Segít a stressz és a szorongás felismerésében és felismerheted érzelmi mintázataid.
A pánikkal küzdőknek számos kihívással kell szembenézniük az év különböző időszakaiban. A nyári hőség az egyik ilyen jellemzően kiemelten nehéz időszak, amely még inkább megnehezítheti a pánikkal való megküzdést az érintettek számára.
Azonban miben másabb ez az időszak, miért élik meg nehezebben szorongóbb társaink?
- Fizikai tünetek súlyosbodása
A nyári hőség időszakában a pánikban szenvedők fizikai tünetei gyakran súlyosbodhatnak. A meleg és a magas páratartalom hatására a test hőmérséklete emelkedhet, nehezebben kaphatnak levegőt, ami számos testi reakciót válthat ki, amelyek hasonlóak lehetnek a pánikrohamokhoz. A test ilyen változásai pánikot okozhatnak az érintettekben, hiszen már félnek attól, hogy a pánikroham jelei mutatkoznak, miközben valójában a melegre reagál a testük.
- Aggodalom a közterekben
Pánikosként gyakran küzdhetnek az érintettek a nyilvános helyeken vagy zsúfolt területeken való tartózkodással. A nyári hónapokban a közterek, parkok, strandok és rendezvényterek illetve azok környéke népszerűbbé válnak. Ez jelentős kihívást jelenthet a pánikkal élők számára, akik aggódhatnak a pánikrohamok kialakulása miatt, amelyet a nagy tömeg előidézhet, mindezt a meleg pedig még inkább megnehezíti, hiszen melegünk van, nehezebben kapunk levegőt és nagyobb energiát igényel még a kisebb feladatok elvégzése is. Az emberek tömege, a hosszú sorok és a zsúfoltság növelheti a szorongást és fokozhatja a pánikrohamok kockázatát.
- Stressz és pihenés hiánya
A nyári időszak gyakran a pihenés és a nyaralás ideje. Azonban a szorongóbbak számára a pihenés elérése és a stressz kezelése nem mindig egyszerű. Az utazás, a változások és a távoli helyeken tartózkodás kiválthatja a szorongást és a pánikrohamokat. Emellett a nyári időszakban gyakran nagyobb a társadalmi elvárás a szórakozásra, a társasági eseményekre való részvételre, ami további stresszt jelenthet a pánikbetegségben szenvedők számára.
- Dehidratáció és testi tünetek összetévesztése
A nyári hőségben fontos a megfelelő hidratáció fenntartása. Azonban olyan testi tüneteket, mint például a szájszárazság vagy a szédülés ebben a hőségben könnyen okoz a meleg is, de akár egy pánikroham közeledtét vagy a dehidratáció jeleit is jelezhetik, így könnyen megijeszthetik az érintetteket. Ez további szorongást és félelmet okozhat, és egy idő után annyira elhatalmasodhat rajtuk a félelem, hogy képtelenek megkülönböztetni a valós veszélyt, a pánikrohamok okozta érzésektől.
- Kevesebb pihenés
A nagy hőség nem csak nappal tehet próbára minket, hanem jellemzően éjszaka sem lehet tőle jól pihenni. A lakásokban megáll a levegő, illetve a hőmérséklet is megemelkedik, amely estére sem sokat csökken, így nagyon nehéz egy jót pihenni, jellemzően fáradtabbak vagyunk. A meleg egyébként is egy plusz stresszt jelent a szervezetünkre nézve, aki pedig pánikkal küzd még inkább megviselheti.
A pánikban szenvedők számára a nyári hőség további kihívásokat és nehézségeket jelenthet. Az intenzív fizikai tünetek, az aggodalom a közterekben, a stressz és pihenés hiánya, valamint a dehidratáció és testi tünetek összetévesztése mind hozzájárulhatnak a szorongáshoz és a pánikrohamok emelkedéséhez. Fontos, hogy az érintettek megértsék tudatában legyenek ezeknek a kihívásoknak, és felkészüljenek rájuk. Stresszkezelési technikák elsajátítása segíthet átvészelni a nyári hónapokat, és megküzdeni a vele járó nehézségekkel.
Hasznos tippek a pánik kezelésére a nagy forróságban:
- Fehér légzés technikája
Képzeld el, hogy a belélegzett levegő fehér, hűvös, tartsd bent pár másodpercig, majd a kilélegzett levegőre képzeld el, hogy szürke, meleg. Folytasd ezt a technikát, amíg jól esik, csökkenteni fogja a feszültséged, ha pedig úgy érzed pánikroham közeleg segíteni fog megnyugodni.
- Csukló, arc vizezése
Mossunk hideg vízzel kezet, vizezzük be a csuklónkat. Ezen a területen vékony a bőr, így kellemes, hűsítő érzetet fog nyújtani. Az arcunkat is minél többször megmoshatjuk hideg vízzel, ha pedig nagyon melegünk van, a nyakunkba is rakhatunk kicsavart, hideg vizes ruhát.
- Ásványi sókat pótoljuk
A stressz és a meleg hatására fokozottabban ürülnek az ásványi sók a szervezetünkből, így érdemes őket pótolni:
Hidratáló folyadék:
– fél / 1 literes üveg
– frissen facsart citrom / narancslé
– pár szelet uborka
– pár levél menta
– pici méz vagy szőlőcukor
– kis kanál só
– magnézium port és C vitamin port is lehet beletenni
Itt is le tudod tölteni a fent említett Hangulatkövetőt, amivel átláthatod mik hatnak az érzelmi állapotodra.